Od 1 kwietnia zmiana składki wypadkowej.

BHPNo Comments

Doklikałeś aż tutaj:Od 1 kwietnia zmiana składki wypadkowej.
Od 1 kwietnia zmienią się kategorie ryzyka i stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe dla wielu grup działalności. Dla większości płatników oznacza to obniżkę, jednak w przypadku czterech grup działalności składka wzrośnie.

Nowy okres składkowy przyniesie obniżkę stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla większości przedsiębiorców. Trwają konsultacje społeczne projektu zmian. Zmiany będą obowiązywać od 1 kwietnia 2018 roku.

W stosunku do obowiązującej regulacji tę samą kategorię ryzyka i tę samą stopę procentową składki zachowają 32 grupy działalności.

Wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki dotyczyć będzie 4 grup:
– działalności usługowej wspomagającej górnictwo i wydobywanie,
– działalności związanej z rekultywacją i pozostałej działalności usługowej związanej z gospodarką odpadami,
– transportu wodnego,
– działalności organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie rezerwacji i działalności z nią związanych.

W przypadku 28 grup efektem zmiany kategorii ryzyka będzie obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych płatnicy składek podzieleni są na dwie grupy:
–> zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych,
–> zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych.

Jeśli zgłaszasz do ubezpieczenia wypadkowego do 9 osób

Dla pierwszej grupy stopa procentowa składki na to ubezpieczenie jest taka sama i wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej, ustalonej na dany rok składkowy dla grupy działalności. Taka sama stopa procentowa składki obowiązuje dla płatników składek niepodlegających wpisowi do rejestru REGON. Dotychczas było to 1,8 proc. podstawy, od 1 kwietnia 2018 roku składka spadnie do 1,67 proc.

Dla osób rozpoczynających działalność (tych, które płacą tzw. mały ZUS, czyli obniżone składki przez pierwsze 2 lata działalności) różnica nie będzie duża – zamiast 11,34 zł miesięcznie, zapłacą 10,52 zł (czyli o 82 gr mniej).

Czytaj również: Składki ZUS dla nowych firm w 2018 roku >>

Większa kwota zostanie w kieszeni pozostałych przedsiębiorców, którym miesięczna składka spadnie o 3,46 zł (z 47,98 zł do 44,52 zł).

Czytaj również: Składki ZUS dla przedsiębiorców w 2018 roku >>

Koszt składki wypadkowej w całości ponosi pracodawca, więc oszczędności wynikające ze zmiany wysokości składki najbardziej odczują duże firmy, zatrudniające wielu pracowników.

Jeśli zgłaszasz do ubezpieczenia wypadkowego 10 osób i więcej

O ostatecznej wysokości stopy procentowej składki dla płatników składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych i byli zobowiązani do składania ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe decydować będzie zarówno stopa procentowa ustalona dla grupy działalności, jak i indywidualny wskaźnik korygujący ustalany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pozostali płatnicy składek samodzielnie ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla nich stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi tyle, co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której płatnik należy.

Więcej na Wolters Kluwer07

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Top